Вентиляція медичних закладів
Заклади охорони здоров’я - особливо вимогливий до правильно організованої вентиляції об’єкт. Робота медичних закладів пов’язана з масою шкідливих та небезпечних для здоров’я людини речовин: біологічні матеріали, пари кислот і лугів, формальдегіди, феноли, органічні розчинники, психотропні речовини, радіоактивні речовини). Ситуацію ускладнює те, що на території однієї будівлі можуть бути розташовані приміщення з різним призначенням: операційні та реанімаційні блоки, пологові відділення, педіатричні відділення, маніпуляційні кабінети, лабораторії, ліфтові холи, приймальні відділення. Стандартна централізована система вентиляції не в змозі забезпечити вентиляційні потреби всіх робочих зон. Тому правильним рішенням вентиляції медичних закладів є встановлення децентралізованої вентиляції з рекуперацією тепла (рекуператор PRANA). Державні будівельні норми України (ДБН В.2.2-10:2018) передбачають встановлення в закладах охорони здоров’я вентиляційних припливно-витяжних систем з механічним спонуканням.
Медичні заклади представляють собою низку приміщень з різними класами чистоти. При цьому, вентиляція має унеможливити перетікання повітряних мас з “брудних” зон (коридорів) до “чистих”(палати, операційні, маніпуляційні кабінети). Такий принцип роботи вентиляційної системи зменшує ризик виникнення госпітальної інфекції.
Заклади охорони здоров’я можна розподілити на 2 катетегорії:
- будинки з постійним перебуванням хворих (стаціонари лікарень, пологові будинки)
- будинки з тимчасовим перебуванням пацієнтів (полікліклініки, стоматологічні кабінети, лабораторії, кабінети косметології).
Правильна децентралізована система вентиляції для медичних закладів проектується таким чином, щоб підтримувати необхідний мікроклімат приміщень (температуру повітря, рівень вологості), виключити можливість перетікання повітря з “брудних” зон у “чисті”, виключити можливість накопичення статичної електрики та небезпеки вибухів газів (наприклад, балонів з газом для наркозу та кисневих балонів), підтримувати оптимальні санітарні та мікробіологічні показники чистоти повітря.
Особливі вимоги до вентиляції приміщень стосуються блоків радіонуклідного забезпечення радіологічних відділень. Високий ризик поширення радіоактивних частинок призводить до того, що вентиляція таких приміщень повинна бути припливно-витяжною системою і працювати безперервно. Однак, в неробочий час допустимо знижувати показник повітрообміну до 50%.
Якщо в санаторно-курортних, реабілітаційних та косметологічних установах досить дотримуватися стандартних вимог по забезпеченню якісного повітрообміну, підтримки постійної температури і рівня вологості повітря, є відділення з більш суворими вимогами до вентиляції. До таких об'єктів відносять: операційні блоки (асептичні та септичні окремо), палати інтенсивної терапії, акушерські, реанімаційні відділення, радіологічне відділення, рентген-кабінет, лабораторії обов’язково мають застосовувати окремі незалежні (децентралізовані) припливно-витяжні системи вентиляції. Для виготовлення вентиляційного обладнання таких приміщень, потрібно враховувати всі чинники. Зазвичай, вентиляційні установки для приміщень з високим рівнем ризику для здоров’я та життя людей проектуються індивідуально відповідно до вимог та завдань вентиляції у тій чи іншій зоні.