СО2: вся справа у концентрації
У попередні часи природна вентиляція, організована через нещільності вікон та вентиляційні шахти у стінах, забезпечувала комфортний повітрообмін. Проте з появою нових видів будівельних матеріалів, герметичних ПВХ вікон та утеплення фасадів будинків, можливості природної вентиляції значно зменшились. Примусова вентиляція приміщень, яка поволі стає стандартом промислового та цивільного будівництва в нашій країні, змінює уявлення споживачів про якість повітря в приміщенні та важливість забезпечення ефективного повітрообміну.
Чому важливо видаляти відпрацьоване повітря з приміщення?
Важке, затхле відпрацьоване повітря у приміщенні може становити серйозну небезпеку для людей. У виробничих цехах таке повітря містить низку шкідливих речовин (продукти згоряння палива, сірководень, окис вуглецю, окис марганцю та азоту та інші), доцільність видалення яких очевидна. Пересічний споживач апелює до того, що у житлових, адміністративних та комерційних приміщеннях немає таких хімічних сполук, а отже повітря залишається чистим - і помиляється. У всіх приміщеннях, де тимчасово або постійно перебувають люди, головним забруднювачем повітря є вуглекислий газ (СО2). В нормі цей газ міститься у вуличному повітрі у концентрації 300-400 ppm (0,03-0,04%), така концентрація є оптимальною для дихання людини. Однак, з кожним видихом людина наповнює оточуюче повітря новою порцією СО2 (18-25 л за годину). Враховуючи, що концентрація вуглекислого газу у повітрі, що видихається у 100 разів більша ніж у чистому атмосферному повітрі, приміщення швидко перетворюється на потенційно небезпечне для здоров’я.
CO2 є одним з найпоширеніших агентів евтаназії (усипляння) в лабораторних приміщеннях для тварин. Евтаназія виконується за допомогою циліндра стиснутого газу для подачі CO2 у невелику камеру.
Людина не відразу помічає зростання концентрації СО2 у приміщенні - цей газ не має запаху і кольору. Перші зміни в організмі людини викликає підвищення концентрації вуглекислого газу до 600 ppm (0,06%) - з’являється відчуття духоти, хворі на астму відчувають ускладнення дихання. При концентрації 800 ppm (0,08%) виникає втома, запалення очей, головний біль. Концентрація СО2 на рівні 1000 ppm (0,1%) викликає звуження бронхів, слабкість, напади мігрені, концентрація та увага зменшуються на 30%. Зростання концентрації вуглекислого газу у приміщенні до рівня 1500-2000 ppm (0,15-0,2 %) призводить до зменшення вентиляції легенів, порушення гомеостазу, ацидозу, зниження імунітету.
Рішення - припливно-витяжна вентиляція.
Основною вимогою до сучасних систем вентиляції є ефективний повітрообмін приміщень. Рекуператори PRANA забезпечують приплив свіжого повітря з вулиці та витяжку відпрацьованого повітря. Припливні та витяжні потоки йдуть по різних каналах без змішування, що гарантує стабільно високу якість повітря в приміщенні. Як децентралізована система вентиляції, рекуператор створює збалансований мікроклімат у приміщеннях будь-якого типу. У модельному ряді PRANA є системи вентиляції для оселі, школи або дитячого садочка, офісу, виробничого приміщення, басейну та спортивного центру, об’єктів рітейлу різного масштабу.